Menej jedla pre ženy a deti v KĽDR

Autor: Lukáš Majerský | 26.6.2014 o 8:56 | Karma článku: 3,12 | Prečítané:  859x

Nedostatok financií zo strany medzinárodného spoločenstva znamená, že deti a dojčiace matky v KĽDR dostanú menej jedla.

Svetový potravinový program (WFP) zúžil potravinovú pomoc pre KĽDR od tohto mesiaca z dôvodu nedostatku finančných dotácii zo strany medzinárodného spoločenstva. To znamená, že potravinovú pomoc už nebude dostávať 2,4 mil. ľudí, aký bol počiatočný cieľ potravinovej misie, ale už len 1,8 mil.  Severokórejčanov.

Toto rozhodnutie bolo prijaté na schôdzi predstavenstva WFP v Ríme 3. až 6. júna. Hovorca WFP Frances Kennedy povedal pre Rádio slobodná Ázia (RFA), že poskytovanie školskej stravy pre 7 až 10-ročné deti bude pozastavené za účelom pokračovania potravinovej pomoci pre nemluvňatá, siroty a deti v jasliach. Toto opatrenie v praxi znamená, že bude pozastavená potravinová pomoc pre 840-tisíc detí a tehotné ženy.

Splnomocnenec WFP pre Severnú Kóreu Dierk Stegen nevidí inú možnosť než ďalšie znižovanie potravinovej pomoci pre KĽDR v prípade, že sa nezlepší situácia fondov organizácie. WFP podľa neho má aktuálne k dispozícii len 25% financií, ktoré potrebuje pre splnenie všetkých programových cieľov. Pôvodný rozpočet na podporu 2,4 mil. obyvateľov KĽDR na obdobie júl 2013 – jún 2015 bol 200 mil. dolárov. Nedostatok dotácii však zoškrtal tento rozpočet na 62.5 mil. dolárov, čo znamená, že súčasná potravinová pomoc predstavuje len jednu tretinu z pôvodne stanoveného objemu.

Vo svojej ročnej správe WFP označila nedostatok potravín v KĽDR za „stav núdze“. Prípady podvýživy sú veľmi vážne v provinciách Yanggang a Severný Hamgyeong a predpokladá sa, že sa v týchto regiónoch situácia, kvôli zoškrtaniu potravinových zásob, ešte zhorší.

Medzinárodné spoločenstvo prispelo doteraz len 35% potrebného množstva financií. Aby sa aj naďalej mohli podporovať deti a ženy v KĽDR, musí WFP vyzbierať 9 mil. dolárov každý mesiac až do júna 2015.

 

(Zdroj tu)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

SVET

Ukradnutú bránu z koncentračného tábora našli v Nórsku

Ukradli ju pred dvoma rokmi z Dachau.

NITRA

Na R1 budú nové odpočívadlá, plánujú ich navzájom prepojiť

Miesta budú určené aj pre kamióny zásobujúce Jaguar.


Už ste čítali?