Severná Kórea: "USA sú živým peklom."

Autor: Lukáš Majerský | 11.5.2014 o 21:42 | (upravené 9.6.2014 o 15:46) Karma článku: 5,83 | Prečítané:  1312x

Spojené štáty sú podľa Severnej Kórey najhorším svetovým porušovateľom ľudských práv a tundra existenčných práv človeka.

Vo februári Spojené štáty zverejnili správu o porušovaní ľudských práv v KĽDR. Správa vychádzala z rozhovorov s 320 ľuďmi, vrátane niekoľkých ľudí, ktorí prežili tento stále neprehľadný politický systém a konštatuje, že Severná Kórea porušuje ľudské práva v miere, aká nemá v súčasnom svete obdobu.

Severokórejská reakcia nenechala dlho na seba čakať a bola ako vždy plná rozhorčenia a pobúrenej zlosti. Severokórejské média po dobu niekoľkých týždňov ostro reagovali na obvinenia Spojených štátov, ale koncom apríla prišiel Pchjongjang s novou taktikou - zverejnil svoj vlastnú správu o porušovaní ľudských práv na Západe.

30. apríla zverejnila KCNA (Kórejská ústredná tlačová agentúra) článok Analýza chabých pomerov ľudských práv v USA. Článok obsahoval niekoľko bodov vrátane rasovej diskriminácie, nezamestnanosti, štátneho sledovania a chudoby. „Spojené štáty sú najhorším svetovým porušovateľom ľudských práv a tundra existenčných ľudských práv človeka," uzatvára táto analýza.

Tu sú najdôležitejšie body, ktoré Severná Kórea vyčíta Spojeným štátom:

 • Na základe zákona o občianstve je rasizmus v USA stále závažnejší. Rozdiely medzi menšinami a belochmi sú veľmi veľké v takých právach ako právo na prácu a právo voliť.
 • Spojené štáty sa vyfarbili ako skutočné kráľovstvo rasovej diskriminácie, keď Floridský súd minulý rok rozhodol a nevinne policajta, ktorý zastrelil nevinného čierneho chlapca.
 • Preto 52% Američanov hovorí, že rasizmus v krajine stále existuje, pričom 46% tvrdí, že všetky druhy diskriminácie budú pretrvávať večne.
 • Spojené štáty sú živým peklom, pretože základné existenčné práva sú bezohľadne porušované.
 • V súčasnosti priemerne 300 000 ľudí za týždeň je registrovaných ako nezamestnaných, ale žiadny riadny prieskum nebol vykonaný.
 • Ceny bývania prudko stúpli z roku 2012 na 2013 o 11,5% a o 13,2% v januári tohto roku v porovnaní s rokom 2013, čo veľa ľudí nechalo bez domova.
 • V USA narastajú všetky druhy zločinov, čo predstavuje vážnu hrozbu pre existenčné práva ľudí a ich neodškriepiteľné práva.
 • Vláda Spojených štátov monitoruje každý pohyb svojich občanov a cudzincov pomocou kamier a nahrávacích zariadení a používa dokonca drony pod zámienkou národnej bezpečnosti.
 • Niektorými štátmi prijaté zákony uľahčujúce vlastníctvo zbraní zvyšujú počet vrážd. Následkom toho Spojené štáty zažili tento rok narastajúci počet zločinov s použitím zbrane vo všetkých častiach krajiny a dokonca aj na vojenských základniach. V dôsledku toho sa USA dostali 10. apríla na prvé miesto vo svetom rebríčku vrážd.
 • V spojených štátoch je v súčasnosti 2,2 milióna väzňov, čo je najvyššie číslo na svete. Pre nedostatok väzníc zo strany vlády preto súkromné osoby prevádzkujú detenčné zariadenia, aby na tom zarobili.
 • Ruská televízna stanica povedala, že bohaté triedy v Spojených štátoch sú teraz nadšené z prevádzkovania súkromných väzníc, kvôli ich vysokému profitu a preto bude viac ľudí uväznených.
 • Prezident Spojených štátov Obama sa oddáva luxusu takmer každý deň, premrhávajúc pritom stovky miliónov dolárov na zahraničné cesty bez ohľadu na biedny život svojho ľudu.

Spojené štáty nie sú jedinou krajinou, ktorú Severná Kórea kritizuje. Podľa juhokórejského internetového denníka Daily NK severokórejský oficiálny denník Rodong Sinmun (Robotnícke noviny) ohlásil správu kritizujúcu ľudské práva v Južnej Kórei. Správa tvrdí, že v Južnej Kórei je najhorší stav ľudských práv na svete a že „je pripravená o všetko vďaka Ameriky".

Kritika KĽDR sa vzťahuje na prípady, ktoré hýbu americkou spoločnosťou ako prípad Trayvona Martina (zastreleného 17-ročného afroamerického chlapca), kauza odpočúvania NSA a polemika ohľadom súkromných väzníc.  Síce správa neuvádza svoje zdroje, niektoré tvrdenia sa dajú fakticky overiť. Podľa Bloombergu je priemerný štvortýždňový počet žiadateľov o zamestnanie 316 750 v intervale, ktorý končil 19. apríla a 2. mája podľa najnovších údajov klesla nezamestnanosť v USA z 6,7 na 6,6%. Údaje KCNA o cenách bývania pochádzajú od Standard & Poor's Case-Shiller price indexu a dáta správy, ktoré majú pochádzať z prieskumov verejnej mienky ohľadom rasizmu zapadajú do širšieho trendu prieskumov, ktoré sa zaoberajú touto otázkou.

Skutočne diskutabilnou častou sú ozbrojené zločiny. Síce je pravda, že počet masových strelieb v USA narástol, násilné trestné činy vo všeobecnosti klesajú v posledných rokoch spolu s počtami vrážd vo veľkých mestách. Správa OSN z 10. apríla poznamenala, že počet vrážd v USA je vysoký, avšak najviac vrážd na svete je podľa tejto správy v Hondurase.

Každý môže mať svoj názor na Spojené štáty a jeho zahraničnú a vnútornú politiku, ale otázka neznie ani tak, či niekto je „za" alebo „proti" Spojeným štátom, ale či sa tieto dva svety (USA a KĽDR) skutočne dajú zrovnávať. Krajina, v ktorej neexistuje názorová pluralita, existujú pracovné tábory, ktorá je zmietaná hladomormi, kde jej vodcovia sú uctievaní ako bohovia a žijú v kráľovskom blahobyte v porovnaní s ostatným obyvateľstvom, ktoré má zakázané cestovať do zahraničia, má zrejme diametrálne odlišný názor na ľudské práva, ak tie vôbec považuje za nejakú hodnotu hodnú vôbec nejakej diskusie. Západ má milión svojich neduhov a systémových chýb, stále však môžeme aspoň o tom slobodne diskutovať a snažiť sa to zmeniť. Zmeniť niečo v KĽDR však vôbec nezáleží na vôli jeho obyvateľov, či nejakých nátlakových skupín, ale všetko závisí od ľubovôle úzkej skupiny najvplyvnejších partajníkov a veliteľov zoskupených okolo a vplývajúcich na jedného vodcu.

Aspoň ako taký skutočný obraz o tom, ako to v KĽDR vyzerá, by sa dal asi spraviť len vtedy, ak by to človek videl na vlastné oči. Narozdiel však od USA vás budú po krajine sprevádzať štátom overení sprievodcovia a ak náhodou odfotíte niečo, čo ste nemali, tak vám skonfiškujú kameru... Ale to už je úplne iná story. Avšak veľmi poučný bol dokument Inside North Korea (link tu) jedného amerického turistu, ktorý Severnú Kóreu navštívil. Prezradím len toľko, že keď bol v jednom ľudoprázdnom severokórejskom obchodnom dome, tak predavačka mu povedala, že je prvý zákazník po trištvrte roku...

 

Pôvodný článok tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?