Život a smrť v pracovnom tábore

Autor: Lukáš Majerský | 9.6.2014 o 15:41 | (upravené 9.6.2014 o 18:59) Karma článku: 5,22 | Prečítané:  1267x

Analyzované satelitné snímky severokórejského pracovného tábora poukazujú na každodenný život v takomto zariadení.

Vyšetrovacia komisia OSN tento rok zistila, že v severokórejských pracovných táboroch, ako aj v bežných väzeniach sa používa kontrolované vyhladovanie väzňov, ako spôsob ich ukáznenia a trestu. Šéf vyšetrovacie tímu, austrálčan Michael Kirby, prirovnal porušovanie ľudských práv v KĽDR k tomu v nacistickom Nemecku a vyzval medzinárodné spoločenstvo k väčšiemu tlaku na severokórejský režim.

Vďaka analýzam starších satelitných snímkov severokórejského Pracovného tábora č. 25, ktoré urobil Výbor pre ľudské práva v Severnej Kórei sídliaci vo Washingtone, sa teraz vrhlo viacej svetla na každodenný život v týchto utajovaných táboroch.

Pracovný tábor č. 25 je situovaný v najodľahlejšom a najnevľúdnejšom severovýchodnom regióne. Podľa odhadov tu žije okolo 5000 väzňov z celkového počtu okolo 80 000 až 120 000 väzňov.

Tento tábor hrá však dôležitú úlohu v produkovaní nedostatočných zásob potravín pre celú krajinu. Tábor č. 25 zahŕňa aj okolo 30 hektárov kultivovanej poľnohospodárskej pôdy pre obilniny, ovocné sady a rôzne skleníky. Pomocou satelitného časového fotografovania štúdia Výboru ukázala rozširovanie tábora, terasovanie novej pôdy a budovanie nových plotov a táborových múrov.

Za posledné roky hrajú podobné tábory čoraz väčšiu rolu v podporovaní nedostatkovej severokórejskej ekonomiky. Podľa vyjadrení výkonného riaditeľa vyšetrovacieho výboru Grega Scarlatoiu satelitné snímky naznačujú, že ekonomický význam Tábora č. 25 za posledných 12 mesiacov narastá, ale skutočný ekonomický prínos systému pracovníkov vystavených mučeniu, podvížive a nútenej práci je ťažko odhadnuteteľný.

Jedným z možných dôvodov prečo je režim tak bytostne závislý na nútených prácach, je nedostatok technoógii. Na satalitných snímkach nie je vidno žiadne stroje ani iné mechanické zariadenia, z čoho môže vyplývať, že práca je vykonávaná prevažne, alebo úplne manuálne.

Väzni sa zdajú byť permanentne monitorovaní z 41 identifikovaných strážnych postov, ktoré sú rozmietnené tak, aby sa ich monitorovacie polia prekrývali. Centrálna časť tábora, kde sa nachádzajú väzenské ubikácie, je oddelená od tábora múrmi s ostnatým drôtom a strážnymi vežami.

Štúdia taktiež poukázala, že kvôli rozširovaniu tábora bol zrušený jeden z dvoch táborových cintorínov. Na základe toho, že nedošlo k rozširovaniu cintorína ako aj kvôli identifikovanému krematóriu, je evidentné, že sa režim rozhodol mŕtvych väzňov spopoľnovať.

Súčasťou tábora je aj 14 protilietadlových diel, ktoré však neslúžia k ochranie tábora, ale sú s najväčšou pravdepodobnosťou súčasťou širšej protilietadlovej obrany hlavného mesta regiónu Chongjin.

zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/northkorea/10878729/Inside-a-North-Korean-prison-camp-satellite-analysis-reveals-prison-life-and-death.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?